Venecija - grad na vodi
- Luxilutalica
- Nov 16, 2018
- 4 min read
Updated: Nov 23, 2018
U severoistočnoj Italiji, na Jadranskom moru, smestio se ovaj grad izgrađen na vodi. Sedište je italijanske pokrajine Veneto i ima oko 270 000 stanovnika.
Odlazak na more ove godine zamenila sam manjim putovanjima tokom godine. Posle dužeg vremenskog perioda, putujem preko turističke agencije. Plan puta je Venecija - Verona - Vićenca, sa jednim noćenjem u okolini Venecije.
Tople avgustovske večeri polazimo na noćnu vožnju preko Hrvatske i Slovenije do italije. Buđenje u Sloveniji suočava nas sa kišom i oblacima, koji će nas pratiti tokom čitavog obilaska Venecije. U Veneciju stižemo sa zakašnjenjem od 1h, koliko nam je trebalo da, zbog još uvek aktuelne sezone godišnjih odmora, prođemo granicu RS-HR.
Dolazimo do luke Punta Sabbioni odakle polaze trajekni i brodovi za Veneciju. Kiša i dalje pada, ali napolju je prijatnih 25-26 stepeni, tako da ne smeta.
Vožnja je prijatna uz fantastičan pogled i prilku da se naprave lepe fotografije. Stižemo u Veneciju i mom oduševljenu nema kraja.
Sigurna sam da većina vas zna bar 5 građevina u ovom gradu ali tek kada ih vidite uživo stičete pravi utisak o tome koliko su to u stvari umetnička dela koja nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.
Znate onaj osećaj kada gledate neki film i glumac se nađe na nekom mestu gde je sve oko njega ogromno i jedino što može je da upija okolinu oko sebe i divi se? Upravo tako sam se ja osećala kada sam prvu put kročila nogom na tlo Venecije. Kao da sam u nekom filmu, mala, sićušna ( nešto kao u filmu " Draga, smanjio sam decu"), a sve oko mene veliko, ma ne veliko...ogromno.
...Krećemo na pešačku turu u pratnji našeg vodiča. Obilazimo najvažnije lokalitete u Veneciji: Most uzdisaja, Duždevu palatu, Trg Sv. Marka, Crkvu Sv. Marka, Most Rialto, Kanal Grande i crkvu Santa Maria dela Salute.
Slobodno vreme koristimo da sami istražujemo ulice Venecije, ručamo i kupimo poneki suvenir, za sećanje.
Od vodiča saznajemo vrlo interesantne činjenice o Veneciji.
Procenjuje se da Veneciju dnevno poseti oko 50.000 turista. Iz tog razloga, broj stanovnika Venecije se iz godine u godinu smanjuje. Zadnjih nekoliko godina se pominje i mogućnost uvođenja takse za posetu Veneciji, kako bi se smanjio broj turista.
Mi smo imali tu sreću u nesreći da Veneciju obilazimo po kišnom danu. Iako su vremenski uslovi bili takvi da se kiša smenjivala sa suncem svakih 15-20 minuta, to nije u velikoj meri uticalo na broj turista. Za slikanje na nekom od lokaliteta se čeka po nekoliko minuta, a za ulazak u palatu, muzej...redovi su brojali po nekoliko stotina ljudi.
Ako ipak planirate da ulazite u neku od građevina, moj predlog vam je da se raspitate o mogućnosti kupovine ulaznice online. Provereno znam, da je za zvonik ( Campanile di San Marco ) moguće online kupiti ulaznicu i da uz doplatu od nekoliko eura možete odbrati vremenski period kada želite da ga posetite i pri tome imate prioritet pri ulasku u lift i penanju na ovaj, oko 100m visok, zvonik sa kojeg se pruža pogled na čitavu Veneciju.
Verovatno ste imali priliku da pročitate, kako su se turisti "loše" proveli pri naručivanju kafe i njenom ispijanju na Trgu Sv. Marka. Morate znati, da je u Italiji generalno, piće najjeftinije kada ga pijete uz šank. Ukoliko ga pijete u bašti kafića, cena može da bude duplo veća pa i više od one unutra uz šank.
Venecija je jedinstveni grad. Izgrađena je na 118 malih ostrva, veštačkih tvorevina, nastalih tako što su se stabla drveća nabijala u peskovito dno i na toj nekoj platformi krenula je izgradnja grada.
Grad ima veoma bogatu istoriju. Šire područje Venecije bilo je naseljeno još u vreme praistorije. Od IX do XII veka, Venecija je jedan od najvažnijih gradova sveta. U tom periodu se podižu najvažnije građevine grada, a opadanje moći Vizantijskog carstva omogućilo je jačanje i širenje poznate Mletačke republike, čiji je glavni grad upravo Venecija.
Vrhunac svoje moći Venecija dostiže u poznom srednjem veku, kada je imala 3.300 brodova i 36.000 mornara. U to vreme, gradom vlada aristokratija koja je birala dužda, kao vladara.
Venecija danas, je vrlo zanimljiva i izuzetno atraktivna turistička destinacija. U njoj se odražava čuveni Karneval u Veneciji kao i filmski festival.
Neke od zanimljivosti Venecije:
- Venecija je poznata kao Grad mostova, a ukupno ih ima 417
- Najuža ulica u Veneciji široka je svega 53 centimetra, a nosi ime Calletta Varasico
- Venecijanska tradicija nalaže da se par koji se vozi u gondoli mora poljubiti ispod svakog mosta kako bi večno ostali zaljubljeni
- Svake godine Veneciju poseti 18 miliona turista, odnosno 50 hiljada na dan. Najveća gužva je tokom karnevala s više od tri miliona posetitelja.
- Jedini zatvorenik koji je pobegao iz zatvora u Duždevoj palati je čuveni ljubavnik Giacomo Casanova
- Gondola je u proseku duga 11 metara, a teška gotovo 600 kilograma. U samom gradu ima 350 gondola. Gondolijer može biti samo muškarac rođen u Veneciji
Venecija tone i nagnutija je prema istoku...to je rezultat satelitskih meranje rađenih pre nekoliko godina. Procenjuje se da tone 1-2 mm godišnje. Od davne 1727. godine Venecija je potonula za više od 60 cm. Međutim, više od ovoga, naučnike brinu sve učestalije poplave.
Venecija je grad koji morate posetiti, ukoliko imate priliku. Prošetajte nekom od uskih ulica, posetite čuvene građevine, ma popite i kafu na Trgu Sv. Marka, pojedite čuveni italijanski gelato, provozajte se gondolom i obavezno kupite venecijansku masku, koja je neizostavan suvenir.
Comments