Predjamski grad ili Predjamski dvorac
- Luxilutalica
- Nov 7, 2018
- 3 min read
Updated: Nov 8, 2018
Na 10km od Postojnske jame imate mogućnost da se vratite nekoliko vekova unazad i doživite bajkoviti svet vitezova.
Na steni visokoj 123 m smestio se ovaj dvorac za koji se vezuju mnoge tajne i legende. Podignut je u XII veku, na samom ulazu u pećinu, odakle i potiče njegovo ime, Predjamski grad ( slo. grad - dvorac, zamak).
Njegov najpoznatiji vladar bio je Erazmo Jamski ( Erazmo od Lega). Bio je poznat po izuzetnom junaštvu i tome što je dugo odolevao opsadi vojske Svetog rimskog carstva, ali i po tragičnoj smrti (posle izdaje sluge, ubijen je iz katapulta). Njemu u čast, svakog avgusta, na prostoru ispred zamka održava se viteški turnir na kojem učestvuju moderni vitezovi.
Legende o Erazmu Jamskom
Erazmo Jamski se suprotstavio tadašnjem caru Habzburške monarhije i sklopio savez sa Ugarskim kraljem Matijom Korvinom, zbog čega je car naredio da se ubije. Međutim, Erazmo je našao utočište u svom dvorcu koji je bio na odličnom strateškom položaju. Pomoću lavirinta podzemnih hodnik, on je uspevao da izvodi " hajdučke" napade u okolne krajeve koji su bili pod Svetim rimskim carstvom i obezbedi zalihe koje su mu pomagale da se suprotstavi neprijatelju.
I dan danas se priča o tome kako je početkom 1484.godine počela neuspešna opsada ovog zamka. Opsada je trajale celu zimu i proleće jer je guverner Trsta, Gašpar Ravbar, koji je predvodio neprijateljsku vojsku mislio da će uspeti da izgladni Erazma i njegove ljude, što će na kraju dovesti do predaje. Međutim, desilo se upravo suprotno. Pomoću pećine koja se nalazi ispod dvorca i sistemom hodnika i tajnih prolaza, Erazmo je uspevao da doprema hranu i ostale potrebštine. Čak je i provocirao neprijateljsku vojsku tako što im je za praznike katapultirao hranu. Tako je za praznik u februaru katapultiran pečeni vo, za Uskrs je poslato pečeno jagnje, a zatim je nastavio da šalje guverneru Trsta slugu koji je donosio divljač, ribu, voće... Kada je Gašpar video da mu je plan propao, odlučio je da potkupi slugu, kako bi mu ovaj za uzvrat pomogao da ubije Erazma.
Postoji nekoliko verzija o samom načinu na koji je Erazmo stradao. Jedna od njih kaže da je sluga signalizirao svećom mesto na kojem se nalazio Erazmo (" mesto na koje i car ide peške"), nakon čega su neprijatelji otvorili vatru iz topova i razneli toalet zajedno sa Erazmom u njemu.
Erazmo je sahranjen u sklopu Predjamskog grada, ispod lipe koja se nalazi na samom ulasku u kompleks.
Posle pogibije Erazma, dvorac nekoliko puta menja vlasnika, sve do 1945. godine kada je nacionalizovan i postao vlasništvo republike Slovenije.
Dvorac danas
Predjamski grad je danas pretvoren u muzej.
U potpunosti su obnovljene građevine koje ga sačinjavaju. Sama unutrašnjost je ispunjenja konzerviranim nameštajem, posuđem i ostalim pokućstvom, koji zajedno sa voštanim figurama u prirodnoj veličini na odličan način dočaravaju neka prošla vremena.
Kada sam govorila o Postojnskoj jami i tipovima ulaznica, mogli ste videti da je u neke od njih uključena i poseta ovom zamku. U slučaju da ciljano dolazite samo u zamak, treba znati da je vansezonska ulaznica 13.80 EUR.
Kada ste već tu
Nikada nisam bila, ali kada ste već u dvorcu, postoji mogućnost i da obiđete drugu najdužu pećinu u Sloveniji. Za 9.90 EUR možete uživati u ovoj jedinstvenoj četvorospratnoj pećini. Dužina do sada otkrivenih delova je 14km. Za turiste je dostupno nekih 700 m.
Bitno je napomenuti, da za razliku od Postojnske jame koja je otvorena cele godine, ova jama je na rapolaganju turistima od maja do septembra.
Bilo da idete u Postojnsku jamu, Predjamski grad ili obilazite obe lokacije, jedno je sigurno...bićete oduševljeni a ako ste ljubitelj fotografije, ovde svakako možete napraviti neke za pamćenje.
Comments