top of page
Search

"Mali Beč"

  • Writer: Luxilutalica
    Luxilutalica
  • Nov 26, 2018
  • 3 min read

Na reci Begej, u okrugu Tamiš, nalazi se treći po veličini grad Rumunije - Temišvar. On je istovremeno i najveći kulturno-istorijski centar Srba u Rumuniji.

Nosi naziv "mali Beč", jer je dugo bio pod Habzburgovcima i njegovo središte svojom arhitekturom podseća na stari deo Beča.

Avanturu dočeka nove 2012.godine pamtiću ceo život. Odlučili smo se da Novu godinu dočekamo u Temišvaru.

Iz Beograda, vozom krećemo ka ovom rumunskom gradu. Voz sa sedištima od skaja, bez grejanja, već na samom početku obećava avanturu. Međutim, prava avantura tek sledi. Približavamo se državnoj granici i onda kreće filmska scena. U vagon ulaze policija i carina i mole nas da izađemo iz kupea na hodnik. U naš kupe upada čovek sa bušilicom i kreće demontaža kupea. Gledamo u čudu i saznajemo, od momka koji redovno putuje ovim vozom, da traže cigarete. "Čovek sa bušilicom" pomerio je sva sedišta, tako da smo ih posle jedva vratili u prvobitno stanje, a onda je počeo da odvrće šrafove na ploči ispod prozora, skida istu i baterijskom lampom gleda u prostor između. Momak nam kaže da se tako švercuju cigarete. Posle nekih 1h vremena ceo voz je pregledan i put može da se nastavi.

Na železničku stanicu u Temišvaru stižemo smrznuti sa zakašnjenjem od nekoliko sati. Ljubazni momak iz voza nam pomaže da nađemo taksi koji nas neće "odrati" i odlazimo u hotel.

U hotelu su već odavno digli ruke od našeg dolaska jer se pojavljujemo nekih pola sata pre ponoći. Čekiramo se i pod snažnim utiskom ovog neponovljivog puta odlazimo na spavanje.


Ujutru, odmorni ali i dalje pod utiskom od prethodnog dana odlazimo u drugi hotel koji smo našli na popustima. Stižemo u hotel koji je noviji, ali rađen u nekom baroknom stilu i zlatnim tonovima. Smeštamo se i krećemo u obilazak grada.

Centar je na 2.2 km od hotela i odlučujemo se da idemo peške. Nemamo osećaj da smo u inostranstvu, jer tip gradnje kuća i izled ulica kojima prolazimo izgleda gotovo identično kao bilo koje mesto u našem Banatu.


Preko Begeja, stižemo do Rumunske Saborne crkve. Iako je u pitanju pravoslavna crkva, to se iz njenog izgleda ne može baš zaključiti. Crkva ima 11 tornjeva, od kojih je najviši centralni toranj visok oko 96m.


Obilazak nastavljamo na Trgu pobede ( rum. Piaţa Victoriei). Sa jedne strane trga je Rumunska Saborna crkva, sa druge zgrada Gradske Opere a preostale dve strane čine palate iz doba Austrougarske.

Na zgradi preko puta Opere, vidljive su "posledice" čuvene Rumunske revolucije iz 1989. godine, kada je zbačen komunistički režim rumunskog diktatora Nikolae Čaušeskua, koji ke zajedno sa svojom suprugom Elenom osuđen na smrt streljanjem.

Sa ovog trga odlazimo do Botaničke bašte i u povratku obilazimo Trg Slobode ( rum. Piaţa Libertăţii) i Trg Ujedinjenja (rum. Piaţa Unirii).

Zanimljivost vezana za Temišvar je da je on bio prvi grad u Evropi koji je 1884.godine dobio električnu uličnu rasvetu.


Posle ovog čuvenog dočeka Nove godine, bila sam još nekoliko puta u Temišvaru.

Zadnjih nekoliko godina u ovom gradu se dosta gradi. Od prve posete 2012. godine, grad je dobio najveći tržni centar na Balkanu, tzv. Iulius Mall. Za nešto manje od 15 eur, možete otići na jednodnevni izlet u ovaj rumunski grad, videti glavne znamenitosti i prošetati ovim rajem za šopingholičare.


Moja preporuka je da u Temišvar idete na proleće ili leto, kada lepota ovog grada i pažnja koja je uložena u uređenje trgova dolazi do punog izražaja. Ako i odete u neko drugo godišnje doba, nije veliki problem, dokle god idete svojim auto ili autobusom...iz ličnog iskustva, voz vam ne preporučujem.

 
 
 

Recent Posts

See All

Comments


© 2023 by NOMAD ON THE ROAD. Proudly created with Wix.com

  • Google+ Social Icon
  • Facebook Social Icon
  • Instagram Social Icon
  • YouTube Social  Icon
bottom of page